NOI fórum – Štatistický audit mamografického skríningu v praxi za rok 2023
17. októbra sme zorganizovali 2. ročníķ podujata NOI FÓRUM „Štatistický audit mamografického skríningu v praxi za rok 2023“ na pôde MZ SR, na ktorej sa zúčastnilo vyše 120 účastníkov.
Slovenskí a českí odborníci, najmä rádiológovia, bilancovali štatistické dáta mamografického skríningu. Naším vzácnym hosťom bol tiež popredný český rádiológ, profesor Jan Daneš, ktorý predstavil „21 let skríningu karcinomu prsu v ČR“. Cestu skríningu rakoviny prsníka na Slovensku vníma ako obrovský skok od jeho spustenia v roku 2019.
Na preverených skríningových mamografických pracoviskách bolo v roku 2023 odhalených 261 malignít, pričom detekčná miera bola 5 prípadov z 1000 vyšetrení.
Dôležitým momentom bolo podpísanie DEKLARÁCIE NOI Fórum 2024 účastníkmi na včerajšom podujatí, ktorou spoločne žiadame o koordinované a politicky podporované spoločné úsilie s cieľom zlepšovať kvalitu mamografického skríningu a efektívnosť v SR, zvyšovať počty skríningových vyšetrení, zlepšovať dostupnosť a adekvátne postupy podľa európskych odporúčaní.
Veríme, že aj vďaka postupnému rozširovaniu siete preverených skríningových mamografických pracovísk na Slovensku (dnes 23), lepšej dostupnosti, bude čoraz viac žien chodiť na skríningovú mamografiu. V roku 2023 sme zaznamenali 32,2 % - nú účasť ( 30 % v roku 2022). Úspešný skríning docielime pri 70 % - nej účasti.
Súčasťou NOI FÓRUMu bolo aj ocenenie 5 najlepších pracovísk:
(* Pracoviská sú zoradené v abecednom poradí, nejde o poradie podľa výsledkov.)
- II. rádiologická klinika LFUK a Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave
- Fakultná nemocnica Trnava
- JESSENIUS - diagnostické centrum, a.s. v Nitre
- MRI, s.r.o. v Trnave
- Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok - fakultná nemocnica
Vážený účastník NOI Fórum, ďakujeme, že ste svojou on line účasťou podporili túto konferenciu.
Účastníci sa zhodli na princípoch a odporúčaniach pre zlepšenie skríningu rakoviny prsníka formou Deklarácie. Ak by ste chceli podporiť Deklaráciu, prosím, stlačte tlačítko „Podporujem“ a odošlite predpripravený email.
Vaša podpora môže pomôcť v skvalitnení skríningovej mamografie formou nasledovania európskych princípov a odporúčaní.
Ďakujeme.
- MAMOGRAFICKÝ SCREENING A ANALYTICKÉ HODNOCENÍ
- Výstupy z auditov v roku 2023 úspechy a nedostatky
- Skríningové programy z pohľadu EÚ - Odporúčania IARC
- Charakteristika a kvalitatívne porovnanie skríningových mamografických pracovísk, indikátory kvality
- Evidencia údajov pre štatistické spracovanie dát skríningových vyšetrení - Program MAMO-Light/MAMO-Net
- Štatistické spracovanie dát skríningu rakoviny prsníka, údaje z preverených mamografických centier za rok 2023
- 21 let screeningu karcinomu prsu v ČR
- Činnosť pracovnej skupiny pre skríning karcinómu prsníka
- Ocenenie skríningových mamografických pracovísk
- Prezentácia spracovaných a validovaných štatistických informácií - Skríning a onkologické ochorenia v SR
- Pink Október 2023
- Skríningové programy na Slovensku; stručný prehľad
- RUŽOVÁ STUŽKA, N.F. - 25 ROKOV DOBROVOĽNÍCKEJ ČINNOSTI
NOI fórum – Štatistický audit mamografického skríningu v praxi za rok 2022
Dňa 19.10.2023 sa konala konferencia, ktorá je v rámci skríningových onkologických programov prelomová, keďže je vôbec prvou konferenciou venovanou onkologickým skríningom po spustení ich organizovaných programov postupne od roku 2019. V rámci mamografického skríningu rakoviny prsníka je kladený dôraz na kvalitu certifikovaných mamografických pracovísk, ktoré skríning vykonávajú a neoddeliteľnou súčasťou kontroly kvality je aj interný a externý audit, a kvalitné spracovanie a poskytovanie dát zo skríningu. Veľká vďaka patrí Ministerstvu zdravotníctva, ktoré je garantom onkologických skríningových programov a v rámci neho je zriadená Skríningová komisia slúžiaca ako poradný orgán ministra zdravotníctva, a zriadené sú aj pracovné skupiny pre jednotlivé skríningové programy, vrátane dátovej a mediálnej skupiny. V rámci mamografického skríningu má významnú úlohu Odborná pracovná skupina pre zabezpečenie kvality na mamografických pracoviskách v rámci Komisie MZ SR pre zabezpečenie kvality v rádiodiagnostike, radiačnej onkológii a v nukleárnej medicíne, ktorá intenzívne pracuje na certifikácii a recertifikácii skríningových mamografických pracovísk. Nemenej veľká vďaka patrí odborným tímom na certifikovaných mamografických pracoviskách, ktoré zabezpečujú kvalitný mamografický skríning. Na konferencii odzneli príspevky odborníkov zo Slovenska a z Čiech, ktorí sú v problematike veľmi dobre zorientovaní.
Prezentácie »
- Skríningový Program Rakoviny Prsníka na Slovensku
- Štatistické spracovanie dát skríningu rakoviny prsníka, údaje z preverených mamografických centier za rok 2022
- (Ne)ružové dáta - Epidemiológia rakoviny prsníka na Slovensku
- Charakteristika a kvalitatívne porovnanie skríningových mamografických pracovísk
- Optimálna organizácia práce skríningového pracoviska a význam prsníkovej komisie
- Najčastejšie nedostatky na mamografickom pracovisku alebo ako zvýšiť úroveň mamografického pracoviska na skríningové mamografické pracovisko
- 20 LET PROGRAMU SCREENINGU KARCINOMU PRSU V ČESKÉ REPUBLICE A JEHO KOMPLEXNÍ INFORMAČNÍ PODPORA
- Aktivity v skríningovom registri v rámci NCZI
- Evidencia údajov pre štatistické spracovanie dát skríningových vyšetrení Program MAMOLight
- Ocenenie skríningových mamografických pracovísk
Karcinóm prsníka patrí celosvetovo medzi najčastejšie malígne ochoreniam u žien z hľadiska incidencie aj mortality. Na Slovensku podľa poslednej publikovanej ročenke o incidencii nádorových ochorení pribudlo v roku 2011 dvetisícosemsto nových prípadov, pričom lokálne pokročilých a metastatických ochorení bolo takmer 30%. Vo všeobecnosti existujú rôzne odporúčania na vykonávanie skríningu karcinómu prsníka. Väčšina oficiálnych populačných skríningových programov odporúča začať mamografický skríning vo veku 50 rokov. Stanovené odporúčania pre mamografický skríning vyplývajú z medicíny založenej na dôkazoch, ktorá zohľadňuje najvyšší prínos pri najnižšom riziku. Z toho vyplýva výber skríningovej metódy a vekovej populácie pre organizovaný, kontrolovaný a koordinovaný populačný mamografický skríningový program. Súčasťou programu je certifikácia pracovísk, na ktorých je možné skríningové vyšetrenia absolvovať. Ich zoznam je pravidelne aktualizovaný na webovej stránke MZ SR a odkaz je tiež možné nájsť na webovej stránke NOI Zoznam pracovísk. Na Slovensku bol v septembri 2019 zahájený pozývací populačný mamografický skríning, na ktorý pozývajú poisťovne ženy vo veku 50 až 69 rokov podľa presne stanovených kritérií. V súčasnosti je najdôležitejšou úlohou rozšíriť sieť certifikovaných pracovísk vykonávajúcich skríningové mamografické vyšetrenia, ktoré musia spĺňať presne stanovenú kvalitu vrátane jej pravidelného vyhodnocovania. Je dôležité, aby ženy absolvovali skríningové mamografické vyšetrenie práve na týchto certifikovaných pracoviskách.
Poďakovanie
Národný onkologický inštitút ďakuje všetkým lekárom, rádiologickým asistentom, zdravotným sestrám, ako i ostatným zdravotníckym pracovníkom, ktorí sa svojou každodennou prácou podieľajú na mamografickom skríningu rakoviny prsníka. Ďakujeme za vykonanú prácu a sústavnú podporu skríningového procesu hlavnej odborníčke MZ SR, ako i členom Komisie MZ SR pre zabezpečenie kvality v rádiodiagnostike, radiačnej onkológii a radiačnej medicíne, Slovenskej rádiologickej spoločnosti pod vedením prof. MUDr. Viery Lehotskej, PhD. za dlhoročnú prácu a podporu vzniku mamografického skríningu, Sekcii mammárnej diagnostiky SEBI pod vedením doc. MUDr. Jany Slobodníkovej, PhD., MPH , mim. prof., v neposlednom rade aj predsedkyni Odbornej pracovnej skupiny pre zabezpečenie kvality mamografických pracovísk Komisie MZ SR pre zabezpečenie kvality v rádiodiagnostike, radiačnej onkológii a nukleárnej medicíne doc. RNDr. Martine Horváthovej, PhD., MPH.
Ďakujeme za podporu a spoluprácu MZ SR, Komisie MZ SR pre skríningy, za spoluprácu so zdravotnými poisťovňami, NCZI, za podporu pacientskych organizácií, dobrovoľníkov a verejnosti. Len plnohodnotná, kvalitná a dlhodobá spolupráca na poli mamografického skríningu môže prinášať vynikajúce výsledky.
-
Štandardné postupy »
- Štandardný postup pre skríning karcinómu prsníka vo vysokorizikovej populácii žien
- Štandardný postup na výkon prevencie karcinómu prsníka metódou populačného skríningu - skríningová mamografia - 3.revízia
- Štandardný postup na výkon prevencie karcinómu prsníka metódou populačného skríningu - skríningová mamografia - 2.revízia
- Štandardný postup na výkon prevencie karcinómu prsníka metódou populačného skríningu - skríningová mamografia - 1.revízia
- Štandardný postup na výkon prevencie karcinómu prsníka metódou populačného skríningu - skríningová mamografia
- Komisia MZ SR pre zabezpečenie kvality v rádiodiagnostike, radiačnej onkológii a v nukleárnej medicíne
- Odborná pracovná skupina pre zabezpečenie kvality mamografických pracovísk Komisie MZ SR pre zabezpečenie kvality v rádiodiagnostike, radiačnej onkológii a v nukleárnej medicíne
- Metodika adresného pozývania na skríning karcinómu prsníka zdravotnými poisťovňami
- Indikátory hodnotenia skríningu
- Pozývací list
- Pozývací list - infografika
- EU Guidelines
- Príloha č. 2 k zákonu č. 577/2004 Z. z. NÁPLŇ PREVENTÍVNYCH PREHLIADOK
- Komunikácia s účastníčkou mamografického skríningu a oznámenie diagnózy na skríningovom mamografickom pracovisku
- Preventívna sonografia prsníkov u mladých žien. Má zmysel?
- Výpočet rizika nádoru prsníka
- Position paper on screening for breast cancer by the European Society of Breast Imaging (EUSOBI) and 30 national breast radiology bodies
- EUSOBI materiály pre MG
- EUSOBI materiály pre USG
- EUSOBI materiály pre MR
- Eurostat – Health care activities